Aprelin 3–4-də Daşkənddə Avropa İttifaqı - Mərkəzi Asiya tarixində ilk dəfə olaraq yüksək səviyyəli liderlər sammiti keçiriləcək. Regionun beş postsovet respublikasının - Qazaxıstan, Özbəkistan, Tacikistan, Qırğızıstan və Türkmənistanın rəhbərləri Avropa Şurasının prezidenti Antoniu Koşta və Avropa Komissiyasının rəhbəri Ursula fon der Lyayenlə görüşəcək. Sammiti şəxsən Şavkat Mirziyoyevin açacağı gözlənilir və bu görüş Aİ ilə Mərkəzi Asiya arasında münasibətlərin yeni mərhələsinin rəmzinə çevrilməlidir. Lakin “sabitlik, davamlı inkişaf və beynəlxalq hüquqa riayət” kimi diplomatik şüarların arxasında daha genişmiqyaslı strateji planlar dayanır.
Bu sammit təkcə bir sıra diplomatik tədbirlərin davamı deyil, həm də Avrasiya geosiyasi mənzərəsinin dəyişməsində mümkün olan mühüm mərhələni ifadə edir. Uzun illər Moskva və Pekinin imperiya təsirinin kölgəsində qalmış bu regiona ilk dəfədir ki, Avropa institutları belə yüksək səviyyədə diqqət ayırır. Bu isə əsas sualı gündəmə gətirir: Avropa niyə Mərkəzi Asiyaya bu qədər israrlı və planlı şəkildə maraq göstərməyə başlayıb?
Cavab geosiyasət, enerji, nəqliyyat-logistika və Aİ-nin post-Brexit dövründə qlobal təsir gücünü bərpa etmək və ABŞ-la zəifləyən transatlantik əlaqələri kompensasiya etmək istəyinin kəsişdiyi yerdədir. Həmçinin Aİ Rusiya ilə qarşıdurma və Çinin artan gücü fonunda şərq istiqamətində öz arxitekturasını yenidən qurmaq niyyətindədir.
Mərkəzi Asiya: yeni məna trayektoriyalarının kəsişməsi
Qazaxıstan, Özbəkistan, Türkmənistan, Qırğızıstan və Tacikistandan ibarət Mərkəzi Asiya regionu SSRİ-nin süqutundan sonra otuz il ərzində əsasən iki xarici güc mərkəzinin - keçmiş metropol Rusiya və yüksələn qlobal hegemon Çin - rəqabət meydanı olub. Aİ isə ATƏT, Avropa Şurası, islahatların dəstəklənməsi və inkişaf layihələri vasitəsilə müəyyən səylər göstərsə də, bu sahədə əsasən müşahidəçi statusunda qalıb.
Lakin 2022-ci ildən sonra vəziyyət kökündən dəyişdi. Rusiya ilə sanksiyalar fonunda toqquşma, onun ərazisindən yan keçən yeni logistika marşrutlarının axtarışı, enerji keçidi və geosiyasi tərəfdaşlığın diversifikasiyası ehtiyacı Brüsseli prioritetlərini yenidən nəzərdən keçirməyə vadar etdi.
Mərkəzi Asiya “postsovet periferiyası” statusundan çıxaraq qlobal əhəmiyyətli potensial mərkəzə çevrilməyə başlayıb. Regionu Çinlə Yaxın Şərq və Avropa arasında birləşdirən marşrutlar kəsib keçir, Türkmənistan və Qazaxıstanın enerji resursları isə Rusiya ixracının alternativi kimi dəyərləndirilir. Beləliklə, Mərkəzi Asiya artıq təkcə iqtisadi imkanlar məkanı deyil, həm də geosiyasi rəqabət meydanıdır və Avropa İttifaqı bu yarışdan kənarda qalmaq istəmir.
Aİ - Mərkəzi Asiya sammitinin məhz Səmərqənddə keçirilməsi təsadüfi seçim deyil. Bu qədim şəhər - vaxtilə Teymurilər imperiyasının paytaxtı - tarixən Şərqlə Qərbi birləşdirən Böyük İpək Yolunun strateji mərkəzlərindən biri olub. Bu gün Çin "Bir kəmər - bir yol" layihəsini eyni simvolikaya söykənərək həyata keçirir. Avropanın da bu şəhəri seçməsi Pekinə geosiyasi mesaj kimi yozula bilər.
Üstəlik, 2022-ci ildə məhz Səmərqənddə Çin və Rusiyanın regionun strateji əhəmiyyətini vurğuladığı Şanxay Əməkdaşlıq Təşkilatının sammiti keçirilib. İndi isə Aİ eyni yerdə yeni “böyük oyun”a daxil olmağa hazır olduğunu bəyan edir - artıq post-hegemonluq və çoxqütblülük şərtləri altında.
Yeni Aİ diplomatiyasının rəhbəri Kaya Kallasın sammit ərəfəsində regiona səfəri ciddi diplomatik mesaj idi. O, təkcə islahatlara açıq Qazaxıstan və Özbəkistanı deyil, həm də dünyanın ən qapalı və avtoritar rejimlərindən sayılan Türkmənistanı da ziyarət etdi. Bu, Avropanın hər kəslə danışmağa, siyasi şərtlər irəli sürmədən əməkdaşlıq etməyə hazır olduğunu göstərdi - klassik demokratiya və insan haqları əsaslı yanaşmalardan fərqli olaraq.
Kallasın səsləndirdiyi “şərtsiz tərəfdaşlıq” yanaşması Aİ-nin təşəbbüsünü Çinin “kredit - resurs - infrastruktur” modelindən fərqləndirmək məqsədi daşıyır; bu model adətən borc asılılığı ilə nəticələnir. Rusiya isə “asılılıq vasitəsilə inteqrasiya” modelini təklif edir. Aİ isə texnologiya, rəqəmsallaşma, yaşıl enerji və davamlı inkişaf təklif edir - yumşaq gücə və institusional modernizasiya xəttinə arxalanaraq.
Sammitin əsas müzakirə mövzularından biri Transxəzər nəqliyyat dəhlizinin (Middle Corridor) inkişafı olacaq. Bu dəhliz Çin, Qazaxıstan, Xəzər dənizi, Azərbaycan və Gürcüstandan keçərək Avropaya çatır və Aİ üçün Rusiya üzərindən keçən şimal marşrutuna alternativ olaraq həyati əhəmiyyət daşıyır.
İnfrastrukturun, limanların, logistika qovşaqlarının, dəmir yolu keçidlərinin və rəqəmsal sinxronizasiyanın inkişafı artıq gələcəyin deyil, bugünkü rəqabətin mövzusudur. Çin Şərqi Qazaxıstanda logistika mərkəzlərinə fəal sərmayə yatırır, Rusiya neft-kimya sektorunda iqtisadi təsirini gücləndirir, Avropa isə “bərabərlik prinsipi”nə əsaslanan dayanıqlı inkişaf təşəbbüsü - Global Gateway ilə gəlir.
Lakin Brüssel oyuna elə bir anda daxil olur ki, burada digərləri artıq çoxdan möhkəmlənib. Geosiyasi təcridə baxmayaraq, Moskva regionda dil, mədəniyyət, iqtisadiyyat və hərbi təsir imkanlarını qoruyur. Pekin - sistemli sərmayəçi kimi sürətli qərarlar və geniş bazarlara çıxış təklif edir. Avropa isə rəqabətə sözlərlə deyil, əməli nəticələrlə qatılmalı olacaq.
Yeni geosiyasi konfiqurasiyada Qazaxıstan xüsusi yer tutur. Prezident Kasım-Jomart Tokayev - diplomatik təhsilli lider olaraq balans yaratma ustalığını aydın şəkildə nümayiş etdirir. O, Çinlə irimiqyaslı layihələr vasitəsilə münasibətləri möhkəmləndirir, Rusiya ilə enerji sahəsində əməkdaşlığı inkişaf etdirir, eyni zamanda isə Avropa İttifaqının təşəbbüslərini dəstəkləyir - viza rejiminin sadələşdirilməsindən tutmuş rəqəmsal və yaşıl transformasiyalarda iştirak məsələlərinə qədər.
Məhz bu cür çoxvektorlu, praqmatik və çevik yanaşmalar regionun digər ölkələri üçün nümunəyə çevrilir. Onlar başa düşürlər ki, yalnız qlobal oyunçular arasında manevr etmək bacarığı ilə suverenliyi, müstəqilliyi qorumaq və daxili islahatları inkişaf etdirmək mümkündür.
Brüssel üçün qarşıdakı sammit təkcə rəsmi mərasim və ya siyasi bəyanat deyil. Bu, bir sınaq məqamıdır: Avropa İttifaqı Mərkəzi Asiyada uzunmüddətli strateji oyun oynamağa nə dərəcədə hazırdır? O, şüarlarla deyil, sərmayə ilə rəqabət aparmağa qadirdirmi? Regiona real alternativ təqdim edə bilərmi?
Hazırda bu sualların cavabı daha çox qeyri-müəyyəndir. Aİ-nin "Global Gateway" təşəbbüsü hələlik Çin investisiyalarının miqyası ilə rəqabətə davam gətirmir. Avropa İttifaqının institusional təşəbbüsləri vaxt və siyasi iradə tələb edir - bu isə çox zaman çatışmır. Regionun elitaları isə - ənənəvi ehtiyatkarlıqlarını qoruyaraq - yalnız niyyətlərə yox, nəticələrə də baxacaqlar.
Əgər Aİ regionda möhkəmlənə bilsə, o zaman yalnız yeni bazar və resurslara çıxış əldə etməyəcək, eyni zamanda Avrasiyada - Rusiyanı dolanaraq, Çinlə rəqabətdə, Türkiyə ilə əməkdaşlıqda - mühüm geosiyasi təsir rıçaqına sahib olacaq.
Yeni güc balansı: Mərkəzi Asiyada çoxqütblü dünya
Region ölkələri üçün Avropanın mövcudluğunun güclənməsi bir fürsətdir. Bu, diplomatik manevr imkanlarının genişlənməsi, tərəfdaşların diversifikasiyası, yeni texnologiya və biliklərə çıxış deməkdir. Aİ nə Rusiya, nə də Çini əvəz edəcək, lakin o, bu ölkələrin arasında daha sərfəli şərtlərlə münasibət qurula biləcək üçüncü mərkəzə çevrilə bilər.
Samarkand sammitinin uğuru Avropa liderlərinin regionla bərabərhüquqlu və bərabərlik əsaslı danışmağa nə dərəcədə hazır olmasından asılı olacaq. Onlar regionun spesifikasını, siyasi mədəniyyətini, iqtisadi xüsusiyyətlərini və real ehtiyaclarını nə qədər anlayacaqlar? Və Brüssel ideyaları nə qədər tez konkret layihələrə çevirə biləcək?
Mərkəzi Asiya bu gün artıq post-sovet periferiyası deyil - bu, yeni qlobal rəqabətin mərkəzidir. Və burada kim qalib gələcək - bu, kim keçmişi qiymətləndirəcəkdən yox, kim gələcək təqdim edə biləcəkdən asılı olacaq.
Samarkand Avrasiya üçün yeni geosiyasi mərhələnin başlanğıc nöqtəsinə çevrilə bilər - lakin yalnız o halda ki, Avropa “uzun oyun” oynamağa hazırdır.
Brüsselin Mərkəzi Asiyaya marağının qəfil artmasının səbəbləri aydındır. Ukraynadakı müharibədən və Rusiyaya qarşı tətbiq olunan sanksiyalardan sonra Avropa Şərq siyasətini yenidən yığmaq məcburiyyətində qaldı. Rusiya resurslarına birbaşa çıxışın itirilməsi, Moskva ərazisindən keçən nəqliyyat yollarının məhdudlaşdırılması və Kremlin təzyiqləri Aİ-ni alternativlər axtarmağa vadar etdi. Mərkəzi Asiya bu kontekstdə Avrasiyada yeni tərəfdaş rolu üçün ən təbii namizədə çevrildi.
Əhalisi 80 milyonu aşan region təkcə Avropa sənayesi üçün gələcəkdə satış bazarı deyil. O, həm də nadir yeraltı sərvətlərlə - xüsusilə strateji və texnoloji resurslarla zəngin bir anbar, həmçinin Şərqlə Qərbi birləşdirən nəqliyyat marşrutlarının ayrılmaz hissəsidir. Brüssel “Global Gateway” təşəbbüsü ilə bu regionu “Avropanın strateji muxtariyyəti” xəritəsində huba çevirmək niyyətindədir.
Avropanın regiona artan marağının arxasında açıq şəkildə bəyan olunmayan, lakin həssas bir motiv də var - nadir torpaq elementlərinə çıxış uğrunda mübarizə. Yaşıl enerji keçidi, rəqəmsallaşma və yüksək texnologiyaların inkişafı üçün Aİ-nin Çindən - bu bazarın 90%-nə nəzarət edən tək aktordan - asılılığı minimuma endirməsi həyati əhəmiyyət daşıyır.
Geoloji kəşfiyyatlara əsasən, Mərkəzi Asiyada - xüsusilə Qazaxıstan, Qırğızıstan və Tacikistanda - bu resursların mühüm ehtiyatları mövcuddur. 2025-ci ilin martında Aİ ilə Qazaxıstan arasında imzalanan və 3 milyon avro dəyərində olan müqavilə - bu sahədə əməkdaşlığın inkişafına yönəlmiş ilk praktiki addımdır.
Əsas sual budur: Avropa memorandumlardan real hasilata keçidi nə qədər tez gerçəkləşdirə biləcək? Bunun üçün həm infrastruktur problemləri, həm də iri həcmli sərmayə ehtiyacı nəzərə alınmalıdır.
Avropa İttifaqının regiondakı siyasəti “təzyiqsiz tərəfdaşlıq” konsepsiyasına əsaslanır: suverenliyə hörmət, daxili işlərə müdaxilədən imtina, ekologiya, təhsil və logistika layihələrinə diqqət. Bu yanaşma Brüsselin əvvəllər insan hüquqları, islahatlar və demokratiya ətrafında qurduğu - və regionun avtoritar rejimlərini qıcıqlandıran - klassik xəttindən fərqlənir.
Bu gün Aİ praqmatizm və infrastruktur dili ilə danışır. Mərkəzi Asiya ölkələri siyasi diktə olmadan maliyyəyə, texnologiyaya, rəqəmsal və logistika layihələrinə çıxış əldə edirlər. Bu, Brüsselin təklifini Moskvanın və Pekinin təzyiq modellərinə alternativ axtaran hakim elitalar üçün xüsusilə cəlbedici edir.
Lakin reallıq mürəkkəb olaraq qalır. Avropa artıq daxil olduğu bir oyunda - burada Rusiya və Çin onillərlə üstünlük qazanıb və dərin kök salıblar - geridən başlayır.
Rəsmi olaraq sakit görünməsinə baxmayaraq, Çin Aİ-nin regiondakı aktivliyini diqqətlə izləyir. “Bir kəmər - bir yol” təşəbbüsü çərçivəsində Pekin on milyardlarla dollar dəyərində infrastruktur layihələrinə sərmayə yatırıb - dəmir yolları, tunellər, neft və qaz kəmərləri, enerji xətləri, logistika mərkəzləri. O, regionun idxal-ixrac dövriyyəsində əsas rola sahibdir, kreditlər verir, hətta hərbi sahədə əməkdaşlıq edir.
Lakin Rusiyadan fərqli olaraq, Çin Aİ-ni hələlik birbaşa rəqib kimi görmür. Pekinin fikrincə, Brüssel bu regionda eyni miqyasda və sürətlə layihələr həyata keçirmək gücünə malik deyil. Üstəlik, Aİ-nin burada nə hərbi, nə də mədəni təsir mexanizmləri var. Avropalılar hələ ki, yalnız simvolik memorandumlar imzalayır, Pekin isə real layihələr - hava limanları, tunellər, iqtisadi mərkəzlər tikməkdə davam edir.
Lakin vəziyyət dəyişə bilər. Əgər Aİ nadir torpaq elementləri üzrə sabit tədarük zənciri qurmağa və əsas marşrutlar, o cümlədən Transxəzər dəhlizi üzərində təsir uğrunda rəqabət aparmağa başlasa, Pekin öz strategiyasını yenidən nəzərdən keçirmək məcburiyyətində qalacaq.
Moskva üçün isə Aİ-nin Mərkəzi Asiyadakı mövqelərinin güclənməsi son dərəcə həssas məsələdir. Bu region Rusiya üçün uzun müddət “arxa bağça”, yəni onun tarixi, mədəni, iqtisadi və hərbi təsir zonası kimi qəbul olunub. Mərkəzi Asiya ölkələrinin Rusiya ilə təhsil, dil və miqrasiya sahələrində asılılığı hələ də yüksəkdir.
Lakin Ukraynada müharibə başladıqdan və sanksiyalarla tam təcrid siyasəti tətbiq edildikdən sonra, Moskvanın bu regiondakı siyasi mövqeyi ciddi şəkildə sarsılmağa başlayıb. İqtisadi sahədə - xüsusən Aİİ, valyuta inteqrasiyası və enerji layihələri vasitəsilə - əlaqələr qalır. Lakin siyasi baxımdan Kreml gündəmin monopoliya hüququnu itirir. Region liderləri Rusiya hərbi avantürasından uzaqlaşır, onun yeni sərhədlərini tanımır və çoxvektorlu siyasət yürütməyə daha açıq çıxış edirlər.
Rusiya Aİ-nin fəallığına birbaşa yox, dolayı reaksiya verə bilər: diasporalara təzyiq, əmək miqrasiyasının məhdudlaşdırılması, enerji rıçaqları və ya kibermüdaxilələr. Moskva regionu mübarizəsiz buraxmağa hazır deyil və “hibrit təsir” vasitələrinin tam arsenalından istifadə etməyə çalışacaq.
Regionun əsas tərəfdaşı olmaq uğrunda yarış getdikcə qızışır. Türkiyə - ümumtürk kimliyi və hərbi əməkdaşlıq vasitəsilə, Çin - infrastruktur və investisiya imkanları ilə, Rusiya - iqtisadi və dil təsiri ilə, Aİ isə texnologiya və “yumşaq güc” vasitəsilə özünü bu sahədə göstərir. ABŞ isə coğrafi uzaqlığa baxmayaraq, təhlükəsizlik və kəşfiyyat sahəsində fəallıq nümayiş etdirir.
Beləliklə, Mərkəzi Asiya çoxqütblü rəqabət meydanına çevrilir və burada qalib gələcək yeganə oyunçu - dinləməyi bacaran, sərmayə qoyan və maraqlar balansını qoruyan tərəf olacaq.
Daşkənddə keçiriləcək sammit Brüsselin təkcə bəyanatlar verib-verməyəcəyini deyil, real fəaliyyətə keçmək qabiliyyətini də göstərəcək. Burada məqsəd regionu Rusiyadan “qoparmaq” deyil, həm elitlər, həm də ictimaiyyət üçün maraqlı olan keyfiyyətli bir alternativ təqdim etməkdir.
Əgər Aİ təkcə deklarasiyalarla kifayətlənməyib, investisiyalara, texnologiyalara, logistika və bazarlara sabit çıxış təmin edə bilsə, Mərkəzi Asiya bu zaman “bufer zona” yox, Şərqlə Qərbi birləşdirən bərabərhüquqlu və subyektiv tərəfdaşlıq məkanına çevrilə bilər.
Əks halda - əgər Avropa yalnız səs-küylü bəyanatlarla kifayətlənərsə, real çağırışları görməzdən gələrsə və geosiyasi rəqabətin yaratdığı riskləri qəbul etməzsə - region daha qərarlı və sürətli hərəkət edən oyunçuların təsiri altına qayıdacaq.
Daşkənd sammiti - bu yalnız Avropa diplomatiyasının deyil, həm də Aİ-nin böyük geosiyasi oyunda ciddi və uzunmüddətli iştirak etmək iradəsinin sınağıdır.
Tarixi sammit ərəfəsində: əsas geosiyasi siqnal - Bakı
Aprelin 4-də baş tutacaq Aİ - Mərkəzi Asiya sammiti ərəfəsində region ölkələrinin və Aİ-nin xarici işlər nazirləri arasında keçirilmiş əsas görüşün yekun sənədi - təkcə genişhəcmli deyil, həm də proqram xarakterli sənəd kimi diqqət çəkdi. Bu komünike Mərkəzi Asiya ilə Avropanın birgə dialoqunun miqyas və iddialarını əks etdirən strateji yol xəritəsinə çevrildi.
Amma ticarət dəhlizləri, investisiyalar və iqlim məsələlərinin fonunda bir daha aydın görünən reallıq da var: Azərbaycan bu prosesdə getdikcə ayrılmaz halqaya, Aİ ilə Mərkəzi Asiya arasında faktiki vasitəçiyə çevrilir.
Nazirlərin görüşünün yekun komünikesi göstərir ki, Aİ “tanışlıq mərhələsi”ni başa vuraraq, artıq sistemli və strateji əməkdaşlıq mərhələsinə qədəm qoyur. Sənəddə bu istiqamətlərə xüsusi önəm verilir:
- Regional və ikitərəfli formatlarda siyasi dialoq;
- Özəl kapital və inkişaf institutlarının iştirakı ilə iqtisadiyyat və investisiya təşəbbüsləri;
- Yaşıl enerji, su təhlükəsizliyi və hidrogen tədarüklərini əhatə edən iqlim və enerji siyasəti;
- Əfqanıstandan qaynaqlanan təhlükələr daxil olmaqla, ümumi təhlükəsizlik;
- Təhsil, gənclər mübadiləsi, humanitar əməkdaşlıq və vətəndaş cəmiyyətinin inkişafı.
Lakin sənədin həm mətnində, həm də siyasi mesajında açar rolunu oynayan əsas bənd - Transxəzər Beynəlxalq Nəqliyyat Dəhlizinə (TCTC) dəstəyin təsdiqlənməsi və ən əsası, Aİ və onun tərəfdaş institutlarının bu dəhlizin inkişafına 10 milyard dollara qədər sərmayə yatırmağa hazır olduqlarının bəyan edilməsidir.
Bu, təkcə bəyanat deyil. Bu, Aİ-nin Rusiyadan keçən Şimal dəhlizinə alternativ formalaşdırmaq niyyətini təsdiqləyən real siyasi iradədir. Artıq Aİ uzunmüddətli planlamalarda Rusiya ərazisindən keçən yolun geosiyasi cəhətdən qəbuledilməz olduğunu açıq şəkildə bildirir.
Yekun komünikenin mətni Cənubi Qafqazı yalnız bir dəfə və yalnız TCTC-nin struktur elementi kimi qeyd etsə də, bu, əslində çox şey deməyə kifayət edir. Sitat belə səslənir:
“Onlar Transxəzər dəhlizinin inkişafında regional ticarəti və fasiləsiz logistika əlaqələrini yaxşılaşdırmaq məqsədilə sülhpərvər Cənubi Qafqazla əməkdaşlığın davam etdirilməsinin vacibliyini vurğuladılar.”
“Sülhpərvər” ifadəsi Brüsselin “post-münaqişə idarəçiliyi” konsepsiyasını əks etdirən tipik diplomatik əlavəsidir. Əslində Aİ burada birbaşa Azərbaycanı nəzərdə tutur - Xəzəri Qara dəniz və daha sonra Avropa məkanına birləşdirən əsas tranzit ərazi kimi.
Texniki və infrastruktur baxımından Aİ ilə Mərkəzi Asiyanı real şəkildə birləşdirən yeganə ölkə Azərbaycandır. Bu, yaxın gələcəkdə də dəyişməyəcək. Hazırda Bakı vasitəsilə həyata keçirilən əsas marşrutlar bunlardır:
- Qazaxıstan və Özbəkistandan gələn konteyner yükləri dəmir yolu ilə Aktau limanına, oradan isə Xəzəri keçərək Azərbaycanın Ələt limanına çatır;
- Bakı-Tbilisi-Ceyhan və Bakı-Supsa neft kəmərləri, TANAP qaz kəməri - Xəzərlə Türkiyə və Aİ-ni birləşdirən enerji arteriyaları;
- Rəqəmsal rabitə yolları - o cümlədən dənizaltı internet kabelləri.
Hələlik İran, Türkmənistan və Türkiyə üzərindən nəzəri olaraq təklif edilən “Turan dəhlizi” ideya səviyyəsində qalmaqda davam edir. Real infrastruktur və fəaliyyət baxımından yalnız Azərbaycan və Gürcüstan birlikdə Aİ - Mərkəzi Asiya sistemində “olmazsa olmaz halqa” rolunu oynayır. Bakı olmadan Transxəzər dəhlizi tam şəkildə həyata keçə bilməz.
Ayrıca qeyd edilməlidir ki, regiona dair Avropa siyasətində liderlik missiyasını faktiki olaraq Almaniya öz üzərinə götürüb. Aİ-nin bir çox ölkələri bəyanatlarla kifayətləndiyi halda, məhz Berlin sistemli şəkildə sərmayə qoyur, təşəbbüslər formalaşdırır və siyasi qərarlar verir.
2023-cü ildə Almaniya ilk “Mərkəzi Asiya - Almaniya” sammitini təşkil etdi, kansler Olaf Şolts şəxsən beş Mərkəzi Asiya ölkəsinin liderlərini qəbul etdi. Berlin, həmçinin nadir yeraltı sərvətlər sahəsində təşəbbüslər irəli sürür - Çini dolanaraq Avropaya tədarükü və nadir torpaq elementlərinin emalını təşviq edir.
Bu baxımdan Almaniya yaxın illərdə həm sənaye kapitalı, həm də “Şərq siyasəti” sahəsindəki təcrübəsi ilə Aİ-nin regionda əsas kurs təyin edən aparıcı aktoruna çevriləcək.
Beləliklə, yaxın illərdə Almaniya həm sənaye kapitalına, həm də “şərq siyasəti” üzrə tarixi təcrübəyə malik olaraq Aİ-nin regiondakı kursunun əsas kuratoruna çevriləcək.
Gündəmin ən mühüm məsələlərindən biri - strateji əhəmiyyətli faydalı qazıntılara çıxışdır. Texnoloji inqilab, enerji keçidi və Çinlə rəqabət şəraitində Aİ bu kimi resursların mənbələrini diversifikasiya etməyə məcburdur: